83909535

אז והיום – תערוכת צילומים

ראש-פנה – אז והיום תערוכת צילומים המציגה: שימור ושחזור בראש פנה

באתר השחזור של מושבת הראשונים בראש פנה, בביתו ההיסטורי של פרופסור מר, מוצגת תערוכת צילומים מרהיבה.

נושא התערוכה הוא בתי הראשונים, אנשי העלייה הראשונה: מהקמתם לפני כ- 130 שנה, דרך חורבותיהם באמצע המאה הקודמת, ועד שחזור הבתים בעשורים האחרונים.

לאחר מלחמת השחרור התרוקן הרחוב העליון בראש פנה מאחרוני תושביו. בתי האבן של המייסדים נחרבו וקרסו. שנים ארוכות שררה עזובה בסמטאות אם מושבות הברון רוטשילד בגליל.

עתה כבר שבו מבקרים רבים אל הסמטאות הציוריות, הבתים החרבים שוחזרו, והעדנה שבה לרחוב העליון. עשרות הצילומים ההיסטוריים אותרו ונאספו במשך שנים ממקורות ארכיוניים שונים ומגוונים, כגון : הארכיון הציוני, לשכת העיתונות הממשלתית, ארכיון ראש פנה. צילומים נוספים נמצאו ברשותם של אספנים פרטיים וגם אצל תושבים באתר שהגיעו למקום וצילמוהו כשהיה בהריסותיו.

בחלק מהתמונות מוצגים חורבות הבתים ובצמוד אליהם צילומים בני זמננו, מאותה זווית ממש, של אותם הבתים לאחר שיקומם. כך ניתן לראות את היופי שבשחזור. הצילומים העכשוויים נעשו ע"י תושב ראש פנה, רותם חזן, גם הוא צאצא לאחת המשפחות שהתגוררו בעבר ברחוב ההיסטורי. בתערוכה יוצג לציבור לראשונה צילום יצא דופן שאותר לאחרונה ברשותו של האספן ד"ר ירי רימון. זהו צילום סאפיה פנוראמי של מושבת הראשונים משנת 1887, לערך. הוא צולם, ככל הנראה, לקראת ביקורו הראשון של הברון אדמונד דה רוטשילד בארץ ישראל באותה השנה. הצילום מאפשר הבנה ברורה של תאריכי ההקמה של הבתים ברחוב העליון, וביניהם בית הכנסת ההיסטורי שנבנה בשנת 1885.מוצגים גם צילומים מעניינים ונדירים של גלויות דואר היסטוריות בהן מצולמת ראש פנה החל מתחילת המאה ה- 19.

התערוכה מומלצת לכל מי שמתעניין בהיסטוריה של ארץ ישראל, בהתיישבות בגליל ובראש פנה, ובשימור מבנים. גם כל מי שמעוניין לחוות ביקור באחד האתרים היפים בארץ ייהנה מהתערוכה.

את התערוכה יזמו העמותה לשחזור ראש פנה והמועצה המקומית ראש פנה. אוצר התערוכה הוא אורי בירן, שאשתו היא מצאצאי המייסדים והם שיחזרו את בית המשפחה באתר ההיסטורי. העמותה לשחזור ראש פנה נוסדה על ידי בני משפחות המתיישבים באמצע שנות ה-70 של המאה הקודמת. מאמצי העמותה וחזרתם של תושבים לאתר הביאו לשיקומם של חלק גדול מהבתים ושחזורם על פי כללים קפדניים של שימור. האתר הלאומי כיום הוא אחד המקומות המיוחדים והיפים בארץ ישראל. התערוכה פתוחה לקהל הרחב ללא תשלום